top of page
Поиск
 • Фото автораeCoalitionUA

Круглий стіл «Цифрова трансформація і кібербезпека в системі охорони здоров'я України»

Пандемія. Сьогодні це одна з найважливіших тем для обговорення, тому що Covid-19 показав нам усі недосконалості всесвітньої системи охорони здоров'я. В один момент на нас звалилася проблема, про котру ніхто ніколи не думав. Що з нею робити? Як реагувати? А головне, як зробити швидко та якісно, але не нашкодити такої життєво важливої галузі?Саме для розв'язання цих питань 15 липня у Києві зібрався круглий стіл «Цифрова трансформація і кібербезпека в системі охорони здоров'я України». Мало хто знає, але українська модель системи eHealth оцінена європейськими експертами з Організації економічного співробітництва та розвитку, як зразок для наслідування у всьому світі! Є навіть ті, хто зовсім не знає, що таке eHealth і чому зараз повна реалізація цієї системи може допомогти нам у боротьбі з Covid-19.


Давайте спочатку розберемося, що таке eHealth? Електронна система охорони здоров'я eHealth — українська інформаційно-телекомунікаційна система, що забезпечує автоматизацію ведення обліку медичних послуг та управління медичною інформацією в електронному вигляді. До її складу входять центральна база даних та медичні інформаційні системи, між якими забезпечено автоматичний обмін даними через відкритий програмний інтерфейс (API).


Електронна система охорони здоров'я в умовах пандемії може стати найкращим вирішенням. Наприклад, медичні картки онлайн дають змогу лікарю, незалежно від місця перебування, ознайомитися с історію хвороби пацієнта. Пацієнт же може спілкуватися зі своїм лікарям онлайн сидячі вдома і дотримуючись умов карантину. Або зробити можливим видачу рецептів на ліки також онлайн, щоб людини не потрібно було йти у лікарню, а ця функція особливо важлива для тяжких хворих.


Беручи до уваги важливість й актуальність eHealth, організаторами круглого столу виступили самі представники Рада національної безпеки та оборони України (РНБО), Національна асоціація кібербезпеки (НАК) та консорціум «Цифрова охорона здоров'я» eHealth при підтримці Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Метою було формування робочої групи та програми дії для сприяння реалізації пілотних проєктів з впровадження електронної системи охорони здоров’я, щоб продемонструвати світовій спільноті успішний кейс цифрової трансформації такої важливої галузі для держави, як охорона здоров'я. Уже зараз Україна має результативні приклади впровадження цієї системи: запис онлайн до лікаря, онлайн медична картка в деяких містах та консультація зі своїм сімейним лікарям через месенджери.


У рамках круглого столу були обговорення найбільш важливі питання на сьогодення:

 • безпека процесу цифрової трансформації здоров'я;

 • можливі заходи щодо захисту критичної інфраструктури;

 • додаткові заходи щодо економічної та національної безпеки;

 • стандарти інформаційної безпеки для охорони здоров'я України;

 • надійні механізми захисту інформації систем і даних пацієнтів;

 • навчання медичних працівників та ІТ фахівців передовим технологіям і програмам цифр охорони здоров'я;

 • що значить надійно захищені персональні дані;

 • український eHealth сьогодні: Чи відбувається прозорий і гармонійний розвиток галузі eHealth сьогодні;

 • порядок функціонування та завдання електронної системи охорони здоров'я;

 • підвищення рівня медичного обслуговування пацієнтів;

 • практичні проблеми кібербезпеки державного секторну Україну в охороні здоров'я;

 • міжнародна практика захисту даних.

У ході обговорення були визначенні плюси та мінуси функціонування системи. До основних дуже важливих переваг eHealth належать єдина база даних, що спрощує роботу лікарям та життя пацієнтів. Усі дані щодо стану здоров'я пацієнта зберігаються в одному місці, швидко знаходяться та передаються між медичними працівниками та закладами. Також система може знищити бюрократію та корупцію, адже все буде проходити за єдиною прозорою системою, де можна контролювати закупівлі та ціни, тим самим, знищуючи спекуляцію. Авжеж є і проблеми, такі як загроза, пов’язані з безпекою персональних даних та відсутність контролю з боку держави за діяльністю приватних компаній. Саме для обговорення цих питань зібрались представники влади, бізнесу, вчені, лікарі та громадськість.


Учасники круглого столу прийшли спільною думки, що проблеми, спричиненні коронавірусом повинні стати першими у порядку денному нашої влади. Карантин у всій державі безумовно зберігає здоров'я людей, але тягне економіку у дуже скрутне становище. Ми бачимо необхідність ведення eHealth на всеукраїнському масштабі та активної праці над електронною системою саме зараз, коли люди повинні дотримуватись карантинних правил, проте паралельно потрібна дуже швидка реакція з боку лікарів.


Електронна система охорони здоров'я може допомогти мінімізувати соціальні контакти та налагодити співпрацю між медичними закладами, лабораторіями, фармацевтикою та, авжеж, пацієнтами та медиками. Сьогодні дуже важливо дати змогу громадянам користуватися якісним медичним сервісом у режимі онлайн та максимально захистити їх від можливих цифрових злочинів. У нас немає часу на довгі роздуми, наша країна повинна працювати над удосконаленням своєї системи охорони здоров'я негайно та спільними силами, без вставання палок у колеса.


Подивитись повністю Круглий стіл можна за посиланням:
69 просмотров0 комментариев

Comments


bottom of page